Mliekarenská 10, 824 92 Bratislava
téma * Nová kategorizácia podnikov
Vydané 26. 04. 2004 (2159 x čítané) | Rubrika - Informácie

Európska komisia mení od 1. januára 2005 triedenie malých a stredných podnikov, čo musia vziať do úvahy aj inštitúcie na Slovensku. Zvyšujú sa tak šance podnikov na získavanie peňazí zo štátnych a štrukturálnych fondov na podporu malého a stredného podnikania.

V novom delení sa zavádza aj nový pojem - mikropodnik. Ide o firmy zamestnávajúce do desať ľudí s obratom najviac dva milióny eur ročne. Zvýši sa tým možnosť pripraviť podporné programy na mieru. V západnej Európe patria medzi mikropodniky predovšetkým úspešné mikročipové alebo softvérové firmy. Nová definícia nemení základnú podmienku delenia podnikov podľa počtu zamestnancov. Medzi zamestnancov sa však už nebudú rátať učni či študenti na praxi. Aj táto forma podporí prijímanie mladých ľudí na prax do podnikov. Zvýšili sa však finančné limity celkového ročného obratu a bilančnej súvahy. Dôvodom je nárast inflácie a produktivity v únii od vydania prvej definície v roku 1996. Cieľom je podať reálnejší obraz o ekonomickej sile malých, stredných a mikropodnikov. Pre slovenské podniky tejto kategórie je zvýšenie najvyššieho ročného obratu nepodstatné, pretože sa zatiaľ pohybujú v nižších číslach. Nové triedenie podnikov dopĺňa definíciu cudzích investorov o výnimku pre výskumné inštitúcie, investičné a regionálne fondy, individuálnych a skupinových investorov, univerzity a neziskové organizácie. Doplnok podnikom rozširuje možnosť získať kapitál z iných zdrojov a zároveň spĺňať podmienky na uchádzanie sa o financie z fondov.

      Nové rozdelenie malých a stredných podnikov bude záväzné a jednotne prijaté vo všetkých krajinách únie najmä z praktických dôvodov. Jednotný systém napríklad pomôže pri mapovaní výkonnosti podnikov, porovnávaní štatistík, posudzovaní firmy ako žiadateľa o dotáciu a pod. Zmena sa dotkne nielen samotných podnikateľov, ale aj inštitúcií, ktoré pre nich rozdeľujú financie. Podrobnejšie informácie sú uvedené na www.eic-slovakia.sk alebo www.nadsme.sk


( Celý článok | Autor: marketing | Informačný e-mailVytlačiť článok )
Google
Prihlásenie

Užívateľské meno:

Heslo:
Registrácia nového čitateľa!

SČMVD
DÚSR
HTML tutorial
Družstevná únia Slovenskej republiky

Tieto stránky boli vytvorené pomocou phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku. Použité názvy programových produktov, firiem apod. môžu byť ochrannými známkami alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server