Mliekarenská 10, 824 92 Bratislava
* Turistický zraz CPS - MEDVEDICA 2011
Vydané 04. 10. 2011 (876 x čítané) | Rubrika - Informácie

Medvedica 2011

To povestné babie leto sa vydarilo a do Tatier prísť v dňoch 23.-25.9.2011 sa oplatilo.

17.ročník turistického zrazu sa koná v zariadení, ktoré sa už v minulých ročníkoch osvedčilo. Stretávame sa v penzióne Medvedica v Tatranskej Štrbe, kde vo vestibule

už čaká uvítací výbor v zložení členov Rady VSOČZ. Po príchode zvítanie, každý dostáva pekne vyzdobeného perníkového medvedíka ( ďakujeme SSOŠ Poprad!) a na rozprúdenie krvného obehu symbolický kalíštek.

Čas pred večerou niektorí využívajú na prechádzky, iní sa chcú len tak porozprávať, akčnejší si zahrali stolný tenis, či volejbal. Po večeri sa stretávame v konferenčnej miestnosti, kde prebieha slávnostné otvorenie aj s účasťou štyroch účastníkov z Poľska. Po príhovoroch sa slova ujíma horský vodca Janko Matlák a vysvetľuje jednotlivé trasy a potom nasledujú zážitky z expedičného trekingu na Dhaulágirí (Biela Hora, najzápadnejšia osemtisícovka v Himalájach). Oči upreté na plátno, počúvame zaujímavé rozprávanie, pri ktorom sa striedajú zábery zo života kdesi na druhom konci sveta s obrazmi krásnej prírody a jednotlivých táborov. Mostíky, ktoré vyzerajú už-už na spadnutie. Šerpovia, ktorých spod nákladu takmer nevidno, miestne krásavice v Káthmandú. O pol desiatej sa rozchádzame, aj nás na druhý deň čaká viac ako osemtisícovka, ak si spočítame nadmorskú výšku všetkých štyroch cieľov : 1. Kôprovský ( 2 363 m), Sedlo pod Ostrvou ( 1966 ), Bystrá Lávka ( 2314) a Kriváň ( 2494). K turistickým stretnutiam neodmysliteľne patrí gitara, do spoločenskej miestnosti mieria kroky tých, ktorým sa naozaje ešte nechce spať a ide sa spievať a ide sa hrať.

V sobotu skoro ráno budíček, do batôžka balíček, zapisujeme sa na jednotlivé trasy. Rovnaký počet sa zapisuje na tú druhú a tretiu. Menej je tých, ktorých láka Kôprovský Štít. A je tu aj skupinka, ktorá sa rozhodla zaútočiť priamo na Kriváň. Východiskom pre všetkých je Štrbské Pleso, odtiaľ sa už naše cesty rozchádzajú.

Trasa č. 1 – Kôprovský štít - úspešne zdolala trojica z Juhodreva a partia z Elektroplastu. Prevýšenie viac ako 1200m ( svalovica zaručená) a krásna viditeľnosť.

Trasa č. 2 – jediná, ktorá šla na túru s krásnym bielym psom Arissom ( plemeno samojed). Z východiskového Štrbského Plesa na Popradské, tam sa troška osviežiť a odtiaľ serpentínami do sedla pod Ostrvou. Spoločné foto, oddych a potom na Batizovské Pleso a strminou dole do Vyšných Hágov.

Trasa č.3 - zo Štrbského plesa k vodopádu Skok, Mlynickou dolinou do sedla Bystrá, odtiaľ cez Bystrú lávku do Furkotskej doliny. Takmer 1 000 m prevýšenie a niektorí si pred sedlom stihli odskočiť na Furkotský štít.

Pre túto trasu sa rozhodli aj naši kamaráti z Poľska nič netušiac o prevýšení a reťaziach. Pri vodopáde Skok fotografujem Kamilu s Rafaelom , ten sa ešte usmieva nevediac, čo ho čaká, pri tomto úseku boli cieľ a okolité vrcholy ponorené do hmly. Ako však stúpame čoraz vyššie a hmla sa kdesi stráca, ukazujú sa nám vrcholky a nad nimi tá najmodrejšia obloha, akú si len vieme predstaviť.

Po zdolaní najťažšieho úseku nádherný výhľad na Vyšné Wahlenbergovo pleso (2 157m) a do Furkotskej doliny. Veget pod Bystrou lávkou a potom už len zostup a pri odbočke na modrú značku ďalší z cieľov - chata pod Soliskom, kde dôsledne dodržíme pitný režim, drvivá väčšina si dáva pivo, niektorí kávu. Kočky z Poľska sŕkajú pivo slamkou.

Na Medvedicu dorazili všetci, s vyventilovanými pľúcami, unavenými nohami, možno aj boľavými kolenami, ale s iskierkami v očiach, svedčiacimi o spokojnosti z krásnej túry.

Po večeri sa stretávame v spoločenskej miestnosti, kde sme si vypočuli krátke príhovory zo strany organizátorov ( Ing. Iveta Chmelová, predsedníčka CPS) i pozvaných hostí ( p. Janusz Paszkowski, predseda Poľského zväzu) a potom v réžii Waltera Schwarza a za pomoci harmonikára Števa sú krátke súťaže. Program uzatvára ukážka spoločenského tanca - tango v podaní manželov Ferencovcov. Tam, kde jeden tanec končí, druhý začína: DJ z Popradu otvára diskotéku a únava – neúnava, ide sa tancovať. Medzi družstevníkmi sa nájdu rôzne talenty a aj šikovní harmonikári, cez prestávku sa dostali na rad aj ľudovky.

Škoda, že diskotéka končí o niečo skôr, ako sme čakali, to sa však už sobota prehupla do ďalšieho dňa a poniektorí majú naozaj výdrž.

Nedeľné slnečné, ale ešte dosť mrazivé ráno, presun na ihrisko, tu sú pripravené zábavné súťaže v dvoch kategóriách – muži a ženy. Nasledujú za sebou tieto disciplíny - kop na bránku, hod na basketbalový kôš ( pre niektorých privysoko), spirometrické cvičenie ( po našom nafukovanie balónikov) a pre tých najmierumilovnejších streľba z plynovej pištole. Niektorým sa trasú ruky, niektorým podlamujú kolená a niektorých podozrievam, že tajne trénovali. Časť nesúťažiacich sa obozretne presúva do úzadia.

A to všetko sprevádzané vtipnými i trefnými komentármi maskota zrazu – p. Waltera Schwarza.

Jemu bolo určené aj v poradí posledné poďakovanie od predsedníčky CPS, Ing. Ivety Chmelovej, ktorým bol 17. ročník oficiálne ukončený. Nemenej významná je však i vďaka tým predsedom, ktorým záleží na svojich zamestnancoch a umožnili im takýto „ zážitkovo bohatý“ víkend.

Všetko sa raz končí, i tento ročník, ktorý vidiac zábery, určite dlho zostane v pamäti tých, ktorí sa ho zúčastnili. O horách, Tatrách a ich štítoch všeobecne sa zvykne hovoriť, že sú majestátne, treba mať pred nimi rešpekt a tak ako sa dokážu zaskvieť v plnej nádhere, práve tak vedia byť aj zradné.

24.septembra 2011 nám boli mimoriadne priaznivo naklonené, predviedli sa v plnej kráse a vnukli neopísateľný pocit víťazstva samého nad sebou a priameho dotyku s blankytno modrou oblohou.

Čo viac si možno želať?

Aby takéto pekné zážitky boli dopriate aj ľuďom z iných družstiev, ktorí z rôznych dôvodov na tohoročnom zraze neboli.

H.C.

Fotogaléria


( Celý článok | Autor: Zuzana Cáková | Počet komentárov: 2404 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok )
Google
Prihlásenie

Užívateľské meno:

Heslo:
Registrácia nového čitateľa!

SČMVD
DÚSR
HTML tutorial
Družstevná únia Slovenskej republiky

Tieto stránky boli vytvorené pomocou phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku. Použité názvy programových produktov, firiem apod. môžu byť ochrannými známkami alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server