Mliekarenská 10, 824 92 Bratislava
téma * Žiadosť o poskytnutie výpisu z obchodného registra v elektronickej podobe – praktické kroky
Vydané 04. 09. 2007 (19386 x čítané) | Rubrika - Legislatíva

Prvým krokom je registrácia na ústrednom portáli verejnej správy www.portal.gov.sk. Po úspešnej registrácii Vám e-mailom bude zaslaný link, odklikom na ktorý si aktivujete účet, a súčasne Vám budú zaslané aj prístupové údaje – prihlasovacie meno (login) a heslo, pod ktorým budete vstupovať do svojho profilu.

Druhým krokom, pre vstup na portál verejnej správy, je zadanie prihlasovacích údajov (login, heslo). Ďalej je potrebný odklik v záložke podnikateľ-životné situácie na „Obchodný register“, potom znovu odklik „Obchodný register“, tam v texte v odrážke Elektronické podanie odklik na „Služby“, kde v sekcii Služby-podnikateľ je potrebný odklik na „Služby Obchodného registra MS SR“ - tam sa nachádza žiadosť o poskytnutie výpisu z OR v elektronickej podobe. Po odkliku na ňu je potrebný ďalší odklik na „Elektronická služba“ a na konci rozbaleného textu odklik na „prejdi na formulár“.

Tretí krok – vypísanie formulára (žiadosti)
Prvý krok pri vypísaní formulára je vyhľadanie subjektov podľa obchodného mena, spisovej značky alebo IČO. Po zadaní vyhľadávacích kritérií je potrebné stlačiť tlačidlo „vyhľadaj“.
Druhý krok je vypísanie samotného formulára. Formulár otvoríte prostredníctvom tlačidla Formulár.

Po vyplnení a odoslaní formulára dostanete do eDeskotopu a na e-mailovú adresu, ktorú ste vo formulári uviedli, informáciu o prijatí formulára a informáciu o poplatku za požadovanú službu spolu s platobnými informáciami. Poplatok - vo výške 10 Sk za jeden výpis - je potrebné zaplatiť podľa inštrukcií v správe.

Poplatok môžete zaplatiť prostredníctvom ktorejkoľvek banky osobne alebo cez internet banking , ak takúto službu Vaša banka poskytuje.

Po zaplatení poplatku a spárovaní platby príslušným súdom dostanete do eDesktopu správu so žiadanými výpismi z obchodného registra, a to do dvoch pracovných dní odo dňa, keď súdu došla informácia o zaplatení súdneho poplatku.

Výpis z obchodného registra v elektronickej podobe je podpísaný zaručeným elektronickým podpisom určeným na podpisovanie výstupov z OR, a je použiteľný pre právne úkony.

Záver: ide o nový spôsob získania výpisov z OR, možný od 1. 8. 2007 (viď článok Zmeny v zákone o OR, účinné od 1. 8. 2007) ktorý je podstatne lacnejší – 10 Sk (v listinnej podobe 200 Sk), a ktorý súčasne šetrí váš čas, nakoľko celý „proces“ prebieha elektronicky, nie je potrebné ísť na registrový súd, ani obstarávať kolkové známky a pod. a po „zaučení“ – teda registrácii a samotného žiadania o výpis z OR ide o rutinnú záležitosť, ktorá bežnému PC užívateľovi nezaberie veľa času. Ďalšou veľkou výhodou je aj skutočnosť, že žiadosť nemusí byť zo strany žiadateľa opatrená zaručeným elektronickým podpisom.


( Celý článok | Autor: Žaneta Bistáková | Informačný e-mailVytlačiť článok )
Google
Prihlásenie

Užívateľské meno:

Heslo:
Registrácia nového čitateľa!

SČMVD
DÚSR
HTML tutorial
Družstevná únia Slovenskej republiky

Tieto stránky boli vytvorené pomocou phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku. Použité názvy programových produktov, firiem apod. môžu byť ochrannými známkami alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server